Aktualności

Lek w Polsce nr 06-07/2020

Lek w Polsce nr 06-07/2020

„Najazd” koronawirusa trwa; po krótkotrwałej poprawie – pesymiści spodziewają się nawrotu jesiennego, o być może groźniejszych konsekwencjach. Musimy być przygotowani – zarówno władze państwowe, jak i całe społeczeństwo, które nie może ograniczać się jedynie do przestrzegania zaleceń administracyjnych, a często ich łamania wynikającego w dużym odsetku przypadków z niezrozumienia. Groźnym problemem jest możliwa zwiększona liczba zachorowań, powodująca możliwość kwarantanny, izolacji, jednym słowem mówiąc kolejnego lockdownu, którego nasza gospodarka może już nie podźwignąć. 

Czytaj więcej: Lek w Polsce nr 06-07/2020

Gabinet Prywatny lekarza POZ 2020/03

Gabinet Prywatny lekarza POZ 2020/03

Drodzy Czytelnicy „Gabinetu Prywatnego”!

Wakacyjne miesiące sprzyjają odpoczynkowi, odprężeniu i zapominaniu o codziennych troskach. Jedną z najważniejszych w tym roku dla każdego z nas jest bezsprzecznie zagrożenie COVID-19. Patrząc, jak wyglądają polskie miasta, nadmorskie kurorty i górskie szlaki może się wydawać, że nowy koronawirus przestał być problemem. Rzesze uśmiechniętych rodaków tłoczą się jeden obok drugiego bez maseczek i rękawiczek, jak gdyby konieczna wiosenna izolacja była tylko złym snem i odleciała daleko w niepamięć. Obserwując jednak wykresy zachorowań dla Polski, widzimy dość dziwną specyfikę. W większości krajów patrząc na wykres nowych przypadków, widać szczyt, a po nim zmniejszenie liczby chorych. W Polsce od początku pandemii liczba  dziennych przypadków oscyluje między 200 a 400, sporadycznie dochodząc prawie do 600. Nie ma ani szczytu, ani całkowitego wyciszenia choroby. Czy jest to efekt „wypłaszczania krzywej”, czyli skutecznej izolacji obywateli w mieszkaniach na początku pandemii? Czy przegapiliśmy szczyt z powodu nierejestrowania wszystkich przypadków? Czy może szczyt jeszcze nie nadszedł i najgorsze ciągle przed nami?

Czytaj więcej: Gabinet Prywatny lekarza POZ 2020/03

Lek w Polsce Nr 5/2020

Lek w Polsce Nr 5/2020

Ostatnie lata to okres przełomowych zmian w polskim aptekarstwie. Począwszy od wprowadzenia ustawy „Apteka dla aptekarza”, przez zainicjowanie działania e-recepty, po serializację leków włącznie. „Lek w Polsce” stara się konsekwentnie zamieszczać Materiały edukacyjne dla farmaceutów, mające stać się zalążkiem dyskusji dla tych, którzy stanowią istotną grupę pracowników ochrony zdrowia, są w bliskim kontakcie z pacjentami, łatwo i szybko dostępni, posiadają ugruntowaną wiedzę farmakologiczną o działaniach produktów leczniczych. Materiały edukacyjne różnią się znacząco w zależności od grupy docelowej, do której będą skierowane, rodzaju ryzyka, budowy i projektu. Są dla farmaceutów ważnym narzędziem opieki farmaceutycznej.

Czytaj więcej: Lek w Polsce Nr 5/2020

Moczenie nocne wpływa negatywnie na jakość życia dziecka oraz obniżenie własnej wartości – poczucie wstydu i niską samoocenę.

Przez moczenie nocne twoje dziecko nie wyjeżdża na wakacyjne obozy i kolonie? Już nie musi tak być!
To schorzenie można skutecznie wyleczyć.

Nie zwlekaj! Spraw, by twoja pociecha cieszyła się suchym porankiem każdego dnia Moczenie nocne wpływa negatywnie na jakość życia dziecka oraz obniżenie własnej wartości – poczucie wstydu i niską samoocenę. Wyklucza też najmłodszych z wielu aspektów codziennego funkcjonowania, jak wyjazdy na kolonie, obozy czy nocowanie u koleżanki, kolegi. Wystarczy odpowiednia terapia, by całkowicie wyeliminować problem. Niestety świadomość tego faktu wśród społeczeństwa oraz pracowników służby zdrowia wciąż bywa niewystarczająca. Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego podczas snu u dzieci powyżej 5. roku życia – taka jest fachowa definicja zjawiska nazywanego przez specjalistów enurezą. W Polsce schorzenie to dotyka aż 300 000 małych pacjentów w wielu 5-14 lat. Niestety nadal jest błędnie postrzegane jako efekt zaburzeń emocjonalnych dziecka lub zaniedbań wychowawczych rodziców.

Czytaj więcej: Moczenie nocne wpływa negatywnie na jakość życia dziecka oraz obniżenie własnej wartości –...

Chemia - zbiór zadań dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum. Zeszyt 6

Chemia - zbiór zadań dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum. Zeszyt 6

Spis treści zeszyt nr 6:
 • Miareczkowanie alkacymetryczne
 • Związki amfoteryczne
 • Hydroliza soli
 • Teorie kwasów i zasad
 • Roztwory buforowe
 • Iloczyn rozpuszczalności

Czytaj więcej: Chemia - zbiór zadań dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum. Zeszyt 6

Gabinet Prywatny lekarza POZ 02/2020

Gabinet Prywatny lekarza POZ 02/2020

 • Migotanie przedsionków – epidemia XXI wieku?
 • Skóra i układ krążenia w codziennej praktyce lekarskiej
 • Lorazepam – dobry wybór dla pacjentów z ostrą reakcją na stres
 • Chora z mięsakiem gładkokomórkowym przestrzeni zaotrzewnowej
 • Psychodermatozy w lecznictwie ambulatoryjnym

Czytaj więcej: Gabinet Prywatny lekarza POZ 02/2020

Lek w Polsce 4/2020

Lek w Polsce 4/2020

„Lek w Polsce” od 30 już lat pełni rolę wszechstronnego informatora dla farmaceutów, ale także i dla lekarzy. Jak ognia unikamy serwowania wiadomości bałamutnych i niesprawdzonych, dzięki czemu wyrobiliśmy sobie opinię pisma nieco konserwatywnego, ale dzięki temu szanującego Czytelników. Żartobliwie i na wyrost abstrahując – staramy się urzeczywistniać powiedzenie: prawdziwy gentleman postępuje krok za obowiązującą modą.
Postanowiliśmy więc nie zamieszczać „barometru” COVID-19, czyli materiałów o bieżących danych statystycznych, z prostego względu – jesteśmy miesięcznikiem, a aktualne wiadomości każdy Czytelnik może znaleźć na stronach MZ. Nie oznacza to, że „odpuściliśmy sobie” tę tematykę. Staramy się zamieszczać materiały o bardzo długim „okresie trwałości”. Niewątpliwie niezwykle aktualne znaczenie ma artykuł Pielęgnacja skóry rąk w czasie pandemii koronawirusa, który omawia problemy związane z postępowaniem w przypadku bardzo częstego mycia i odkażania rąk, a co za tym idzie – miejscowych działań niepożądanych i ich łagodzeniu po używaniu tych preparatów zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi.
 

Czytaj więcej: Lek w Polsce 4/2020

Lek w Polsce 03/2020

Lek w Polsce 03/2020

Niewątpliwie wiodącym tematem nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID 19. Nie będziemy zajmowali się bieżącymi wiadomościami na łamach miesięcznika, których aż nadto w mediach, aktualizowanych codziennie lub wielokrotnie w ciągu doby; wiadomościami o różnym stopniu wiarygodności, wśród których niepoślednią rolę odgrywają najróżniejsze teorie spiskowe. Staramy się zawsze podchodzić racjonalnie do leków i leczenia, podając Państwu sprawdzone informacje. Taką też rolę odgrywa artykuł "Koronawirus SARS-CoV-2 nie jest sztucznym wytworem laboratoryjnym". Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że ten koronawirus jest wynikiem naturalnej selekcji zmutowanych szczepów wirusowych, na co m.in. wskazuje optymalizacja wiązania z wysokim powinowactwem wirusowych receptorów z konwertazą angiotensyny 2 (ACE2) człowieka. 

Czytaj więcej: Lek w Polsce 03/2020

Próbna matura z chemii 2020 - arkusz

Próbna matura z chemii 2020 - arkusz

Arkusz próbnej matury z chemii jest do pobrania po zalogowaniu w zakładce edukacja .
Arkusz został przygotowany na wydziale chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Zaloguj się