Nowości

Aktualności

Ból gardła - przegląd substancji i postaci farmaceutycznych dostępnych bez recepty

Polecamy artykuł o preparatach skutecznych w zwalczaniu bólu gardła, który można przeczytać w najnowszym numerze "Leku w Polsce".
Poniższe opracowanie stanowi przegląd produktów stosowanych w bólu gardła. Dotyczy to zarówno preparatów znanych i szeroko stosowanych w lecznictwie, jak i też postaci, które nie zawsze kojarzone są z typowymi lekami zwalczającymi dolegliwości bólowe w zależności od ich pochodzenia. Celem artykułu jest przegląd produktów dostępnych obecnie na rynku farmaceutycznym.
Ból gardła jest powszechnym zjawiskiem o niezwykle zróżnicowanej etiologii. Gdy nie towarzyszy mu wysoka temperatura, objawy ogólnoustrojowe, np. nasilające się bóle głowy, wyciek z uszu, objawy ze strony układu pokarmowego i nerek, nalot na migdałkach lub ich obrzęk, warto przed wizytą u lekarza podjąć się samoleczenia, jeśli pacjent jest w stanie samodzielnie określić rodzaj swojego bólu i odpowiednio go opisać.W okresie znacznego zanieczyszczenia powietrza pacjenci mogą uskarżać się na ból gardła związany z zapyleniem powietrza. Można powiązać to z występującym zimą smogiem lub całorocznym pyleniem roślin, czy też paleniem wyrobów tytoniowych. We wszystkich tych przypadkach mamy do czynienia z podrażnieniami gardła przez drobiny osadzające się w nim. Zazwyczaj nie towarzyszy im podwyższona temperatura lub stan zapalny, dlatego warto zapytać osoby zgłaszające się do apteki o obecność tych dodatkowych objawów. W przypadku palenia tytoniu należy poruszyć kwestię rzucenia palenia.