Nasze strony

reklama

Nowości

Aktualności

Dobra informacja dla pacjentów z rakiem prostaty – nowe leki w refundacji od 1 listopada

Nowa lista leków refundowanych, opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, przyniosła dobre informacje dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Po kilkuletniej batalii środowisk pacjenckich, do refundacji zostały włączone dwa nowe leki: enzalutamid oraz dichlorek-radu 223. Obydwa w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)”. Dzięki tym zmianom, pacjenci z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, będący po chemioterapii, będą mieli dostęp do trzech substancji: enzalutamidu, dichlorku radu 223 oraz octanu abirateronu.

Walka pacjentów o nowe leki zakończona sukcesem.
Sekcja prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”, od wielu miesięcy intensywnie domagała się poszerzenia programu lekowego o nowoczesne leki, które według badań naukowych przedłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację, jak również poprawiają jego jakość. Jak komentuje Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia UroConti
- W tej sprawie wysłaliśmy wiele pism do Ministerstwa Zdrowia. Uczestniczyliśmy w spotkaniach i w Sejmie, i w Ministerstwie Zdrowia, szukaliśmy pomocy u parlamentarzystów, wielokrotnie wypowiadaliśmy się w mediach, walcząc o wyrównanie szans polskich pacjentów do poziomu jaki mają pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej. Wreszcie, w sierpniu bieżącego roku otrzymaliśmy pozytywną informację - Dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji poinformowała nas, że Minister Zdrowia podjął pozytywne rozstrzygnięcie, w którym lek enzalutamid miał być stosowany we wspólnym programie lekowym z dotychczas stosowanym octanem abirateronu. Niestety producent tego drugiego leku zablokował poszerzenie programu o dwa miesiące.

Konsekwencja i stanowczość pacjentów została jednak ostatecznie nagrodzona. W efekcie, od 1 listopada program lekowy „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)” będzie oferował aż trzy leki w miejsce dotychczasowego jednego. Interes pacjentów na szczęście wygrał. – komentuje Bogusław Olawski. - Bardzo cieszymy się, że dzięki dobrej woli polityków i zaangażowaniu urzędników Ministerstwa Zdrowia udało się poszerzyć program lekowy dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem prostaty. Mamy jednak nadzieję, że tego typu sytuacje, w których jedna firma farmaceutyczna blokuje dostęp do leczenia innymi lekami, w przyszłości nie będą miały już więcej miejsca.

Czy poszerzenie wskazania refundacyjnego tylko dla jednego leku to właściwa droga?
Oprócz refundacji dwóch nowych leków, w ramach programu lekowego, w przypadku leku octan abirateronu, poszerzone zostało wskazanie refundacyjne o nową populację pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane. Jak komentuje Bogusław Olawski - Popierając tę decyzje, wyrażamy nadzieję, że pacjenci przed chemioterapią oraz ich lekarze prowadzący, będą mogli w niedługiej przyszłości korzystać z większej liczby leków. Obawiamy się sytuacji aby jeden monopol lekowy nie zajął miejsca drugiego. Już docierają do nas głosy zrozpaczonych pacjentów, którzy od swoich lekarzy otrzymują informację, że z powodu wcześniejszej terapii abirateronem, nie będą mogli skorzystać z leczenia enzalutamidem, bo program lekowy na to nie pozwala. Spróbujemy to wyjaśnić z Ministerstwem Zdrowia.