Nowości

Aktualności

Uczniowie z Biłgoraja najlepsi w Europie!

Praca przygotowana przez polskich uczniów wygrała zorganizowany przez Stowarzyszenie Europejskich Lig Walki z Rakiem (Association of European Cancer Leagues - ECL) konkurs na infografikę prezentującą zalecenia związane z profilaktyką i prewencją pierwotną nowotworów.

 Celem konkursu, organizowanego w ramach obchodów Europejskiego tygodnia walki z rakiem (25-31 maja) było opracowanie infografiki w najbardziej przystępny sposób prezentującej 12 zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia, które pomagają minimalizować ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Zalecenia szczegółowo opisane w Europejskim kodeksie walki z rakiem zostały opracowane przez czołowych naukowców i lekarzy z krajów europejskich, w odpowiedzi na rosnący problem zachorowalności Europejczyków na nowotwory.


 Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju: Anna Bryła, Michał Buczek, Edyta Kościelska, Adrianna Rój i Stanisław Zań, którzy przygotowali pracę pod opieką nauczycielki, pani Anny Dobraczyńskiej. Przygotowana przez nich infografika okazała się najlepsza spośród około 400 zgłoszeń przesłanych przez ponad 1200 uczniów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

 Polscy uczniowie okazali się najbardziej aktywnymi uczestnikami konkursu - z naszego kraju nadesłano najwięcej zgłoszeń, spośród których wiele zaskakiwało wysokim poziomem wykonania i - co ważniejsze - wiedzy polskich uczniów o tym w jaki sposób możemy ustrzec się przed zachorowaniem na nowotwór. Szerokie zainteresowanie konkursem i wygrana polskich uczniów są ogromnym sukcesem edukacji zdrowotnej prowadzonej w naszym kraju. W latach 2013-2015 ponad 750 tysięcy polskich uczniów brało udział w zajęciach edukacyjnych w ramach koordynowanego przez Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie programu "Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem". Inicjatywa ta była realizowana pod nadzorem ministrów zdrowia i edukacji w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów wsparł ECL w organizacji konkursu, we współpracy z Polską Ligą Walki z Rakiem oraz wojewódzkimi Kuratoriami Oświaty.