Powoli, nader powoli zdajemy się wracać do rzeczywistości przedcowidowej, toteż pozwolą Państwo, że obecny edytorial zacznę od omawiania innych materiałów. Wszystkie (z małymi wyjątkami) w zasadzie dotyczą produktów naturalnych, z których część związana jest z leczeniem od czasów wręcz niepamiętnych.
Wątroba – w jaki sposób możemy chronić i wspierać jej pracę? To temat, który nurtował medyków od zarania dziejów. Wątroba, największy narząd miąższowy ustroju, była postrzegana przez starożytnych jako lokalizacja szczególnych właściwości mistycznych (Etruskowie). Niestety, w znacznej większości przypadków zaawansowane schorzenia wątroby do dzisiaj mogą być leczone tylko objawowo (poza transplantacją narządu i leczeniem niektórych typów żółtaczek zakaźnych), toteż musimy dbać o to, by nie stosować czynników toksycznych, a profilaktycznie przyjmować preparaty hepatoregeneracyjne. Artykuł przedstawia liczne zagrożenia mogące uszkodzić wątrobę, do czego ostatnio przyczynia się nadużywanie (a czasami i nieświadome przedawkowanie) leków syntetycznych. Obecnemu rozwojowi nauk farmaceutycznych i medycznych zawdzięczamy mnogość substancji i związków pozytywnie wpływających na wątrobę, które przedstawiono w artykule – substancji dobrze sprawdzonych, stosowanych od wielu lat, pozbawionych praktycznie działań niepożądanych. Pamiętajmy jednak, że warunkiem skuteczności takich terapii jest ich ciągłość i długotrwałość stosowania, czasami liczona w latach.
W I wieku n.e. Plimusz Stary w swym dziele „Naturalis historia” opisuje aż 1000 gatunków roślin leczniczych, a wśród nich – szałwię lekarską, która została omówiona w kolejnym artykule bieżącego numeru –
Właściwości szałwii lekarskiej.
S. officinalis zawiera największą ilość olejku eterycznego w porównaniu z innymi gatunkami szałwii. Szałwia jest naturalnym źródłem flawonoidów i związków polifenolowych o silnym działaniu przeciwutleniającym, zmiatającym wolne rodniki oraz przeciwbakteryjnym. Zioło ma niezwykle szerokie zastosowanie, które prezentuje tekst.
Kannabinoidy i ich potencjał przeciwnowotworowy – to temat stosunkowo nowy. Wszyscy wiemy o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także przeciwdrobnoustrojowym, miorelaksacyjnym oraz spazmolitycznym kannabinoidów. Istnieje wiele sprzecznych doniesień dotyczących działania kannabinoidów w onkologii. Kannabinoidy znalazły jednak zastosowanie w leczeniu wspomagającym – korzystne efekty daje stosowanie THC i CBD w leczeniu silnego bólu w przebiegu choroby nowotworowej, jak też w leczeniu nudności i wymiotów indukowanych chemioterapią. Artykuł
Wsparcie w obniżaniu poziomu cukru w organizmie przekazuje wiedzę o preparatach ziołowych. W celu prawidłowej stabilizacji cukrzycy – poza dietą, insulinami i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, można stosować wspomagająco suplementację. Zastosowanie znajdują: gurmar, morwa biała, chrom, kozieradka pospolita, cynamon oraz kwas α-liponowy. Na końcu wracamy do tematyki Covid-19. Publikujemy rozmowę ze znanym naukowcem z Kanady, od lat zajmującym się tematyką immunologiczną i wirusologiczną.
Szczepionki anty-COVID-19 (rozmowa z prof. Krzysztofem Krzystyniakiem), który w sposób niezwykle wyważony przedstawia nam aktualny stan wiedzy na temat szczepionek i szczepień. Takie podejście jest obecnie bardzo rzadkie; przeważa chęć „dopadnięcia” przeciwnika, stąd mamy hurra- i antyszczepionkowców, co nie sprzyja stabilizacji przekazu dla laików.
W pracach przedstawiających i lansujących jakąś koncepcję zawsze chodzi o wyważenie odpowiedniego stopnia ogólności, a wiemy, że konkretność wskazań i uniwersalność zastosowania wykluczają się wzajemnie. (za: A.F. Kola, A.M. Kola UMK w Toruniu „Pomruki kryzysu…” doi: 10.15290/parezja.2018.10.07). To, wydaje się, odpowiednie podsumowanie tego wywiadu.