Aktualności

Lek w Polsce 4/2020

„Lek w Polsce” od 30 już lat pełni rolę wszechstronnego informatora dla farmaceutów, ale także i dla lekarzy. Jak ognia unikamy serwowania wiadomości bałamutnych i niesprawdzonych, dzięki czemu wyrobiliśmy sobie opinię pisma nieco konserwatywnego, ale dzięki temu szanującego Czytelników. Żartobliwie i na wyrost abstrahując – staramy się urzeczywistniać powiedzenie: prawdziwy gentleman postępuje krok za obowiązującą modą.
Postanowiliśmy więc nie zamieszczać „barometru” COVID-19, czyli materiałów o bieżących danych statystycznych, z prostego względu – jesteśmy miesięcznikiem, a aktualne wiadomości każdy Czytelnik może znaleźć na stronach MZ. Nie oznacza to, że „odpuściliśmy sobie” tę tematykę. Staramy się zamieszczać materiały o bardzo długim „okresie trwałości”. Niewątpliwie niezwykle aktualne znaczenie ma artykuł Pielęgnacja skóry rąk w czasie pandemii koronawirusa, który omawia problemy związane z postępowaniem w przypadku bardzo częstego mycia i odkażania rąk, a co za tym idzie – miejscowych działań niepożądanych i ich łagodzeniu po używaniu tych preparatów zgodnie z wytycznymi epidemiologicznymi.
  Takich preparatów dopuszczonych do obrotu jest w Polsce już 1362 (stan na 23.05.2020), a to dzięki tytanicznemu wysiłkowi pracowników Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tę potężną ilościową grupę stara się posegregować i uprzystępnić Czytelnikom artykuł Popularne antyseptyki – przegląd dostępnej wiedzy.
Jak zwykle nie omijamy tematyki leków ziołowych, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem materiałów związanych z wirusem SARS-CoV-2. Przedstawiamy dwa artykuły: Czarny bez – właściwości i zastosowanie oraz Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra L.) i glicyryzyna w zapobieganiu i leczeniu infekcji koronawirusem (SARS-CoV-2). Czy to działa? Przegląd literatury. Preparaty z czarnego bzu są zalecane w leczeniu i zapobieganiu przeziębieniu i grypy, łagodzeniu kaszlu, zapalenia zatok oraz leczeniu owrzodzeń jamy ustnej i zapalenia migdałków; wykazują aktywność przeciwwirusową, szczególnie wobec różnych szczepów wirusa grypy. Głównym składnikiem lukrecji gładkiej jest glicyryzyna, którą zainteresowanie gwałtownie wzrosło w 2020 r. ze względu na epidemię SARS-CoV-2 i potencjalne użycie wyciągu z korzenia lukrecji gładkiej (LRE) w leczeniu COVID-19. Jednakże efekt ten wymaga potwierdzenia w badaniach klinicznych.
  Ważnym tematem, często lekceważonym, jest opisany w artykule Niedobór żelaza w wybranych grupach ludności i możliwości jego uzupełnienia. Wśród jego przyczyn istotnych jest wiele czynników, na które w życiu codziennym nie zwracamy uwagi; często są to czynniki pozamedyczne. Niedobór żelaza powinien być uzupełniany, a jego poziom kontrolowany przynajmniej w grupach ryzyka.
Trwające od kilku miesięcy zmagania z wirusem przynoszą coraz wyraźniejsze i powszechne efekty w postaci wielopoziomowego stresu, zarówno w wymiarze indywidualnym, rodzinnym, jak i społecznym. Z pomocą może przyjść artykuł Jak radzić sobie ze stresem? Szczególnie polecam Państwu tabelkę o metodach radzenia sobie ze stresem, będącą skondensowanym przeglądem tej tematyki.
Borykając się ze stresem miejmy przed oczami słowa Johna F. Kennedy’ego: Działanie pociąga za sobą koszty i ryzyko, ale o wiele mniejsze niż te, które wiążą się z wygodną biernością.