Aktualności

"Leku w Polsce" 05/2018

Wśród zanieczyszczeń i zatruć naszego środowiska naturalnego najsłabiej chyba zdajemy sobie sprawę z zanieczyszczenia świetlnego (light pollution), które jest wytworem nieprawidłowo funkcjonujących elementów naszej cywilizacji – powstaje ono głównie wskutek nieprawidłowej sieci oświetlenia zewnętrznego. Właśnie Wpływ zanieczyszczenia światłem na okołodobowy rytm snu i czuwania jest tematem naszego artykułu, naświetlający powyższy problem od strony medycznej. W poprzednich numerach wiele miejsca poświęciliśmy epidemii XXI w., czyli chorobom alergicznym, które szerzą się niczym wiatr po stepie, zwłaszcza wśród dzieci.
Na szczęście mamy już coraz więcej leków o dużej skuteczności i małej toksyczności, którym poświęcony jest artykuł Praktyczne zastosowanie H1-blokerów w chorobach alergicznych u dzieci. Również choroby układu sercowo-naczyniowego są naszym rosnącym utrapieniem, stąd poszukiwania możliwości ich profilaktyki; jedną z dróg są Kwasy tłuszczowe (omega) we wspomaganiu prawidłowego funkcjonowania serca. Artykuł Żywienie po transplantacji wątroby lub nerki stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych żywieniu chorych po transplantacji wątroby lub nerki, które zostały wygłoszone podczas konferencji I Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej „Dietetyka w transplantologii i nefrologii”.
Wiadomości te stają się coraz bardziej przydatne także dla aptekarzy pracujących z chorymi. Zarówno lekarzy, jak i aptekarzy z pewnością zainteresuje materiał Dostępność leków refundowanych w 2017 r. Optymistycznym doniesieniem jest fakt, że przeprowadzone w roku 2017 zmiany wpłynęły na znaczne obniżenie ceny jednej określonej dziennej dawki (DDD) do wartości 0,89 PLN. Ważną zmianą dla pacjentów był spadek współpłatności do ceny leków z poziomu 30,12% w 2016 r. do 28,38% w 2017 r. W artykule Kamptotecyna (CAMPT) i jej pochodne. Właściwości farmakologiczne, biodostępność oraz potencjał zastosowania w farmakoterapii przedstawiony jest alkaloid izolowany z kory drzewa Camptotheca acuminata. Półsyntetyczne pochodne CAMPT: irynotekan i topotekan znajdują zastosowanie w mono- i politerapii wielu nowotworów złośliwych u ludzi; kolejne pochodne są w toku badań przedklinicznych i klinicznych. Artykuł Hipoglikemia – objawy, przyczyny, postępowanie oraz sposoby zapobiegania opisuje najczęstsze ostre powikłanie cukrzycy, mogące stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Objawy hipoglikemii pojawiają się na ogół stopniowo, dzięki czemu chory w początkowej fazie niedocukrzenia jest w stanie sam podjąć odpowiednie czynności zaradcze, chociaż w przypadku cukrzycy niestabilnej konieczne jest noszenie przy sobie autowstrzykiwacza z glukagonem. Mistrzostwa świata w kopaniu skórzanego pęcherza organizowane przez FIFA – międzynarodową organizację o, delikatnie mówiąc, niezbyt jasnych celach działania i ciemnych powiązaniach, nie powinny znajdować się na naszych łamach, a jednak… W stałym felietonie „W oparach postępu” noszącym tytuł FIFA kontra „Lek bezpieczny oczami dziecka” porównałem Dawida do Goliata, a wnioski – zostawiam Państwu. Słowa św. Augustyna: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą – są aktualne dzisiaj i zawsze. I oczywiście nie dotyczą tylko sportu, szanowni kopacze z orzełkiem na piersi.