Aktualności

Bezpłatne badania nerek

W Zawierciu trwa NEFROTEST - kampania dla zdrowia nerek.

Dla wygody mieszkańców, sprawnego przebiegu akcji oraz gwarancji przebadania chętnych z Zawiercia i okolic organizatorzy kampanii NEFROTEST zaplanowali telefoniczną rejestrację na bezpłatne badania nerek. Mieszkańcy mogą dzwonić 5 i 6 grudnia, we wtorek i środę w godzinach od 10.00 do 15.00. Organizatorzy uruchomili dwa numery telefonów: 516 07 05 07 i 516 05 07 05.

Depositphotos 106707314 l 2015

Lekarze zalecają badania profilaktyczne nerek u osób dorosłych raz do roku. Takie badanie jak pobranie krwi umożliwia sprawdzenie stężenia kreatyniny, a każde odchylenie tego wyniku od normy powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, a w razie potrzeby ze specjalistą nefrologiem. Warto sprawdzać stan nerek regularnie, bowiem choroby nerek, jeśli zostaną zdiagnozowane wcześnie, są w dużym odsetku uleczalne, a w najgorszym wypadku można je znacznie spowolnić.

Bezpłatne badania krwi pod kątem chorób nerek w ramach akcji NEFROTEST od początku kampanii cieszą się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców miejscowości, w których gości akcja. Do tej pory przebadanych zostało ponad 45 tysięcy osób w 67 polskich powiatach. Sama kampania pierwszy raz odbyła się 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Większość z przebadanych była zdrowa. Jednak u prawie 10% chorych kreatynina i eGFR były niezgodnie z normami. Może to świadczyć o chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, pojawiło się w Białymstoku (NEFROTEST wiosną 2012) oraz w Kozienicach – 24 % (NEFROTEST jesienią 2013 roku). Najmniej natomiast w Legnicy – 1% (NEFROTEST w marcu 2012). Średnio eGFR (wskaźnik filtracji kłębuszkowej, potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był powyżej normy u 9,3% poddających się badaniom. Ponad 4 tysiące przebadanych dowiedziało się, że cierpi na przewlekłą chorobę nerek w różnych stadiach. W Zawierciu kampania gościła w 2014 roku: wtedy przebadano ponad 400 osób, a wyniki prawie 7% przebadanych odbiegały od normy. To nieco poniżej statystycznych wyliczeń. W III stadium PChN (przewlekłej choroby nerek) było 23 badanych, w IV stadium PChN były 3, a w V stadium (schyłkowa niewydolność nerek) - 2 osoby.

 „W tym roku znowu zapraszamy naszych mieszkańców do badań w ramach kampanii NEFROTEST” – mówi Bernadeta Góra, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius – „tym razem organizatorzy zaplanowali bezpłatne badanie krwi dla 300 osób, a to całkiem sporo – dodaje pielęgniarka. Chociaż telefony rejestracyjne będą czynne już do 10.00 organizatorzy zachęcają do telefonicznej rejestracji w drugiej części dnia, po 12.00, a przed 15.00. „Podczas rejestracji telefony dzwonią już przed 10.00 bowiem mieszkańcy boją się, że dla nich miejsca zabraknie. A to niepotrzebny strach” – mówi pielęgniarka oddziałowa – w rezultacie rano jest się bardzo trudno dodzwonić, a potem telefony milkną” – dodaje.

Aby telefonicznie zapisać się na bezpłatne badania krwi, które wykrywa nieprawidłowe funkcjonowanie nerek należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania i numer telefonu kontaktowego. Rejestratorki zapytają też o choroby najczęściej towarzyszące niesprawnym nerkom, jak nadciśnienie czy cukrzyca. Każdy zgłaszający się zostanie zapisany na konkretną godzinę, by usprawnić cały proces i uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach. Zapisywać mogą się wszyscy mieszkańcy powyżej 45. roku życia. Badania odbędą się 10 grudnia, w Centrum Dializ Fresenius w Zawierciu przy ulicy Willowej 11 (róg ulicy Miodowej) w godzinach 8:00 – 16:00.