Jedna czwarta chorych po udarze mózgu to osoby poniżej 40. r.ż. Aż 70% pacjentów przynajmniej częściowo straciło sprawność fizyczną. Prawie połowa pacjentów źle ocenia dostęp do rehabilitacji. Takie dane można znaleźć w najnowszym raporcie Fundacji Udaru Mózgu, publikowanym z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu (29 października). Raport „Udar mózgu. Sytuacja chorych w Polsce” jest wynikiem badania, jakie od listopada 2016 r. do października br. przeprowadzono na 400 ankietowanych. 68% badanych stanowiły osoby po udarze, pozostałą grupę opiekunowie chorych. Autorzy raportu przyglądają się w nim m.in. innowacyjnym metodom leczenia, opiece poszpitalnej, stosunkowi personelu medycznego wobec pacjentów oraz efektywności polskich oddziałów udarowych i rehabilitacyjnych.
Szacuje się, że co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Jest to obecnie trzecia w kolejności, zaraz po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci, a pierwsza w kolejności najczęstsza przyczyna niepełnosprawności Polaków. Co istotne, udar może się przytrafić każdemu, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Z przeprowadzonego przez Fundację Udaru Mózgu badania wynika, że 24% ankietowanych po udarze stanowiła grupa osób poniżej 40. r.ż.
"Należy zmienić powszechną opinię, że udar mózgu to choroba ludzi starszych. Chociaż ryzyko wystąpienia udaru wzrasta razem z wiekiem, coraz głośniej mówi się o tym, że na oddziały udarowe trafiają ludzie młodzi, na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że zdrowi. Dodatkowo liczba chorych z roku na rok wciąż wzrasta, a już teraz udarem mózgu zagrożonych jest ponad 5 mln Polaków – podkreśla Adam Siger, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.
JAKOŚĆ ŻYCIA PO UDARZE W POLSCE
Z raportu Fundacji wynika, że zaledwie 27% uczestników badania z czasem mogło podjąć pracę zarobkową, 56% ze względu na zbyt duży uszczerbek na zdrowiu było zmuszonych do pozostania na rencie lub emeryturze.
Według 53% respondentów po udarze najtrudniejszy do zaakceptowania był fakt utraty sprawności fizycznej. U 70% badanych pacjentów rozwinęła się także spastyczność poudarowa kończyn. Terminem tym określa się nadmierne i często bolesne napięcie mięśni, które może dotyczyć zarówno górnych, jak i dolnych kończyn (u 44% ankietowanych spastyczność dotyczyła więcej niż jednej kończyny). Blisko połowa uczestników badania nie wiedziała, że spastyczność może być bezpłatnie leczona w ramach programu lekowego z użyciem toksyny botulinowej, informację o takiej możliwości leczenia usłyszało od swojego lekarza zaledwie 24% badanych.
Według ankietowanych poprawy wymaga także inna strefa opieki zdrowotnej - blisko połowa respondentów dostęp do wczesnej rehabilitacji w Polsce oceniła źle lub bardzo źle. Dotyczy to także terapii neurologopedycznych (zaburzenia komunikacji zgłosiło 71% ankietowanych) - po opuszczeniu oddziału udarowego aż 65% respondentów miała problemy z dostępnością do terapii neurologopedycznych finansowanych przez państwo, a 51% pacjentów korzystało z prywatnych terapii opłacanych z własnych pieniędzy.
BEZPŁATNE KONSULTACJE W WARSZAWIE
Aby zwiększyć świadomość społeczną na temat zagrożeń związanych z udarem mózgu 29 października 2017 r. Fundacja Udaru Mózgu oraz ośrodek Terapii Neurologicznej Samodzielni pod patronatem Sekcji Neurorehabilitacji Polskiego Towarzystwa Neurologicznego organizuje w Warszawie społeczną akcję edukacyjną, podczas której będzie można zapoznać się z informacjami na temat profilaktyki udarowej, możliwości terapii oraz wsparcia osób po udarze mózgu. Więcej informacji: www.samodzielni.com.pl/.