Starożytna medycyna chińska mówi, że każdy narząd człowieka powiązany jest z pewnym rodzajem emocji, które mają na niego największy wpływ.
W przypadku wątroby te emocje to złość, frustracja i gniew. Już 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Tego dnia zwróćmy na nią szczególną uwagę.
Pomimo tego, że wątroba pełni ponad 500 funkcji w naszym organizmie i jest niezbędna dla organizmu tak, jak serce, wiedza Polaków na jej temat jest przeciętna. Jak wynika z raportu GFK – „Polacy i ich wątroby,” 50% osób nie potrafi wymienić więcej niż jej jednej funkcji. Zadania takie jak wytwarzanie białek, funkcje odpornościowe, wytwarzanie i magazynowanie glukozy, czy też gromadzenie niektórych witamin i żelaza, potrafi wskazać tylko kilkanaście procent badanych.
Co dzieje się z wątrobą, kiedy się denerwujemy? Nie odczuwamy fizycznego bólu, co jest związane z brakiem unerwienia czuciowego tego narządu, jednak tłumienie emocji może mieć negatywny wpływ na nasz cały organizm.
„Według starożytnej medycyny chińskiej, każdy z naszych narządów powiązany jest z określonym rodzajem emocji, które mają na niego szczególny wpływ. Wątroba wiąże się ze złością, frustracją i gniewem. O wpływie emocji na wątrobę przypominają też mądrości ludowe czy powiedzenia. Wiele osób zna przysłowia ludowe „żółć mnie zalewa” czy „żółć się komuś burzy”. Potocznie tak mówimy, jeśli ktoś jest zdenerwowany, wściekły, lub rozdrażniony, tak zły, że nie może wyrazić tego słowami.” – mówi Elżbieta Lange, psychodietetyk, ekspert kampanii „Szczęśliwa Wątroba, szczęśliwy Ty”.
28 lipca obchodzimy Światowy Dzień WZW. To idealna okazja, żeby zwrócić szczególną uwagę na naszą wątrobę i ocenić czynniki ryzyka dla jej zdrowia. Doskonałym narzędziem jest Ogólnopolski Test Wątroby, który dostępny jest pod adresem szczesliwawatroba.pl. Pomoże nam on ocenić co może zagrażać naszej wątrobie i czy warto skonsultować się z lekarzem.
Co jeszcze można zrobić? Przede wszystkim należy dać upust swoim emocjom. Nie należy bać się własnej złości. Jej tłumienie nie sprawi, że zniknie. W pozbyciu się stłumionych emocji pomoże oddech, który jest ściśle powiązany z psychiką. Istnieje wiele technik i ćwiczeń oddechowych pomagających w relaksacji. Ważna jest też aktywność fizyczna. Pomaga pozbyć się napięcia. Róbmy zatem wszystko, aby jak najdłużej utrzymywać wątrobę w jak najlepszej kondycji.