Wakacje to przede wszystkim czas podróży, często do krajów o zupełnie innym klimacie. Piękna ciepła pogoda sprzyja korzystaniu ze świeżego powietrza, służy aktywnemu wypoczynkowi. Niestety, w tym okresie również dopadają nas infekcje i choroby. W laryngologii obserwuje się sezonowość zachorowań. Najczęściej pacjenci zapadają na zapalenie ucha zewnętrznego i środkowego, zapalenie zatok przynosowych oraz zapalenia w obrębie gardła i krtani. Oczy w czasie wakacji bywają narażone na stany zapalne i infekcje. O to, jak chronić dzieci i siebie przed takimi niemiłymi, urlopowymi niespodziankami spytaliśmy dr n. med. Michała Michalika, specjalistę otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, z Centrum Medycznego MML.
Najczęstsze wakacyjne problemy laryngologiczne u dzieci to zapalenie ucha środkowego lub zatok. Jak wtedy postępować?
Letnie kąpiele często przyczyniają się do zapalenia ucha zewnętrznego. Objawami stanu zapalnego jest ból, uczucie rozpierania, może pojawić się wydzielina z ucha, czasowy niedosłuch oraz gorączka. Najprostszą metodą, aby uniknąć tych komplikacji jest osuszenie ucha dziecka po każdej kąpieli. W okresie wakacyjnym w pomieszczeniach podmuchy zimnego powietrza z wiatraków, klimatyzacji mogą być również przyczyną stanu zapalnego ucha a także zatok. Jeśli objawy są nasilone, czyli ropny katar, bardzo intensywny ból ucha, podwyższona temperatura ciała, to zawsze w takich przypadkach należy zgłosić się do specjalisty laryngologa i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Jak przygotować dziecko do podróży samolotem?
W przypadku podróży samolotem na 30 minut przed startem i lądowaniem warto zachęcić dziecko do wydmuchania noska. Gdy nos jest mimo to zablokowany, pomocne zazwyczaj okazują się krople obkurczające błonę śluzową nosa. Jeśli dziecko przed planowanym lotem ma ropny katar uniemożliwiający udrożnienie nosa, w trakcie podróży może dojść do urazu ucha środkowego. Jest to bardzo niebezpieczne i należy rozważyć przełożenie podróży na inny termin.
Na co zwrócić uwagę podróżując z dzieckiem samochodem?
W czasie jazdy samochodem nie należy w upalne dni otwierać okna, ponieważ intensywne podmuchy powietrza mogą wywołać zapalenie ucha. Pamiętajmy również o tym, aby podczas jazdy z umiarem korzystać z klimatyzacji, gdyż sprzyja ona letnim przeziębieniom, różnice temperatur między wnętrzem samochodu a środowiskiem zewnętrznym powinny być możliwe jak najmniejsze.
Oczy a przygody wakacyjne u dzieci i młodzieży
W czasie wakacji dzieci najczęściej chorują na zapalenie spojówek: bakteryjne, wirusowe oraz alergiczne. Bardzo przyjemne zabawy na plaży, posypywanie piaskiem, niestety sprzyjają zapaleniu spojówek. Obecność ciała obcego: ziaren piasku oraz owadów czy pyłków roślin w oku powoduje zapalenie. Objawami chorych spojówek są: zaczerwienienie oczu, męczące swędzenie i pieczenie. Jeżeli zaczerwienienie oraz swędzenie nie ustąpi w ciągu 1-2 dni należy zwrócić się po poradę do lekarza okulisty.
Urazy gałki ocznej. Główne przyczyny urazu gałki ocznej, to: ciało obce w oku, uszkodzenie ostrym narzędziem, uraz przedmiotem trzymanym w ręku, sprzętem sportowym w czasie gier i zabaw terenowych, oparzenia chemiczne, broń palna, fajerwerki. Pierwsza pomoc w przypadku urazu oka:
1. Ocena sytuacji, skali zranienia
2. Przemycie rany jałową solą fizjologiczną lub czystą wodą
3. Założenie opatrunku hamującego krwawienie
4. Pilna konsultacja okulisty