Medyk

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 

tel./fax: 22 666 43 32, 22 664 04 51

Napisz do nas

Nasze strony

reklama

Nowości

Aktualności

Zabójczy duet - XVI edycja kampanii Servier dla Serca

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU, które są najczęściej występującymi i współistniejącymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego: zawału i niewydolności serca, udaru mózgu czy choroby tętnic obwodowych.
Zabójczy duet
W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyczy 32 proc. zdrowej dorosłej populacji (ok. 10,5 mln osób), a zaburzenia gospodarki lipidowej − ok. 60 proc. (18 mln). Obu zaburzeń jednocześnie doświadcza 6,5 mln Polaków. Równoczesne występowanie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii powoduje, że ryzyko pojawienia się incydentów kardiologicznych (zawał serca, udar mózgu, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca), a także ryzyko śmiertelności znacząco wzrasta. Pacjenci, których dotyczy ten zabójczy duet są obciążeni najwyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym – wielokrotnie wyższym niż u osób z prawidłowym ciśnieniem i prawidłowym stężeniem cholesterolu. Jedynie niewielki odsetek osób chorujących na hipercholesterolemię ma świadomość swojej choroby. Wynika to z faktu, że podwyższony poziom cholesterolu na początku nie daje żadnych typowych objawów. Człowiek zaczyna je odczuwać dopiero, gdy nadwyżka cholesterolu doprowadzi do wielu innych ciężkich chorób i dolegliwości, np. choroby wieńcowej, zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu czy niedokrwienia kończyn dolnych, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. 
  1. edycja kampanii „Servier dla serca”
Kampania „Servier dla Serca”, organizowana nieprzerwanie od 2003 roku, od lat wspierana jest przez środowisko medyczne oraz ekspertów z dziedziny kardiologii, którzy co roku włączają się w realizowane w jej ramach działania, dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Tegoroczną edycję patronatem merytorycznym objęły: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polskie Towarzystwo Lipidologiczne. „Dostrzegamy ciągle konieczność podniesienia świadomości społecznej na temat czynników ryzyka schorzeń kardiologicznych. Jest to główny cel naszych działań, które podejmujemy w ramach kampanii już od 16 lat” mówi Katarzyna Urbańska, Dyrektor Działu Komunikacji i Spraw Zewnętrznych Servier Polska. Tegoroczna, XVI już edycja kampanii odbywa się pod hasłem „Zabójczy duet”, a jej główny akcent położony został na połączenie nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. „Motywem przewodnim akcji jest wątek kryminalny, dlatego będziemy tropić czynniki ryzyka, śledzić postęp tych schorzeń, doszukiwać się niebezpiecznych związków między stylem życia a występowaniem chorób serca, brać pod lupę składniki codziennej diety i inne zasady profilaktyki chorób serca, a dzięki badaniom − trzymać rękę na pulsie”wyjaśnia  Katarzyna Urbańska,  Dyrektor Działu Komunikacji i Spraw Zewnętrznych Servier Polska.  

Bezpłatne badania
W ramach kampanii w coroczną podróż po Polsce wyrusza Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier, która oferuje badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego. Już od września mieszkańcy 11 polskich miast mogą skorzystać z bezpłatnych badań, obejmujących pomiar wskaźnika BMI (masy ciała) oraz ciśnienia tętniczego, a także stężenia glukozy i cholesterolu we krwi (wraz z frakcjami HDL i LDL oraz trójglicerydami). W uzasadnionych przypadkach zapewniona jest również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz poszerzonej specjalistycznej diagnostyki (EKG serca). Dodatkowo badaniom towarzyszą działania o charakterze edukacyjnym, mające na celu budowanie świadomości uczestników na temat zagrożeń związanych z chorobami układu sercowo-naczyniowego i ich profilaktyki. 

Edukacja przez zabawę
Prowadzone badania wspierają aktywności w Edukacyjnym Namiocie Servier, który jest przestrzenią dedykowaną edukacji zdrowotnej. Wszyscy zainteresowani mogą otrzymać materiały informacyjne dotyczące profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i cholesterolu oraz zagrożeń, jakie wynikają z połączenia tych dwóch najniebezpieczniejszych dla serca schorzeń. W namiocie na pacjentów czeka kiosk multimedialny z interaktywnym filmem „W poszukiwaniu ukrytych czynników ryzyka”. Można wcielić się w rolę bohatera obrazu, a dzięki dokonywaniu przez niego wyborów sprawdzić, jak wygląda jego profil zdrowotny. Poza tym, odwiedzający Poradnię, mogą zagrać w wielkoformatową grę, w której wcielą się w rolę tropicieli czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz sprawdzą swoją wiedzę na temat nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. Aktywności prowadzone w Edukacyjnym Namiocie Servier skierowane są do wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć i dotychczas przebyte choroby. Zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe znajdą wśród zaproponowanych atrakcji coś dla siebie i poszerzą swoją wiedzę na temat chorób serca.

Ambasador akcji
W tym roku funkcję Ambasadora kampanii pełni Marek Włodarczyk, aktor filmowy i teatralny, który − korzystając ze swojego doświadczenia w ściganiu niebezpiecznych przestępców − będzie pomagał wytropić i unieszkodliwić czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, tym samym promując ideę życia w odpowiedzialności za zdrowie swojego serca.

Autor kryminałów  
Kryminalną „kropkę nad i” w kampanii „Servier dla Serca” postawi Gaja Grzegorzewska. Polska pisarka, specjalizująca się w tematyce kryminalnej, na potrzeby XVI edycji akcji napisała opowiadanie zatytułowane „Zabójczy duet”, traktujące o niebezpiecznym dla serca związku nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii.  

Fast foody pod lupą eksperta
W kampanię „Servier dla Serca” zaangażowała się także Katarzyna Błażejewska-Stuhr. Dietetyk kliniczny ipsychodietetyk przygotowała specjalnie dla uczestników kampanii zestaw ciekawych, różnorodnych i nieskomplikowanych przepisów pod nazwą „Zdrowe alternatywy szybkich potraw”.   

Film edukacyjny
Specjalnie na XVI edycję kampanii studenci medycyny i autorzy kanału YouTube: „Najprościej Mówiąc” Mikołaj Kolasiński i Marcin Czekała, przygotowali film edukacyjny. Krótki materiał filmowy w prosty sposób przedstawia związek nadciśnienia i cholesterolu z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Kompleksowo omówione kwestie diety i wysiłku fizycznego zwracają uwagę widza na istotę regularnych badań i kontroli lekarskich, jak również zachęcają do podjęcia zmian w swoim życiu. Film edukacyjny będzie można zobaczyć we wszystkich miastach znajdujących się na trasie Kardiologicznej Poradni Servier, a także w serwisie YouTube oraz na stronie kampanii (www.dbajoserce.pl) i jej profilu w mediach społecznościowych (www.facebook.com/dbajoserce). 

Kampania w internecie
Organizatorzy kampanii „Servier dla Serca” zapraszają do śledzenia akcji w internecie − na stronie internetowej www.dbajoserce.pl oraz profilu na Facebooku: facebook.com/ dbajoserce. Na stronie można znaleźć materiały edukacyjne dotyczące czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, a także informacje poświęcone konkretnym schorzeniom kardiologicznym, natomiast na facebookowym profilu kampanii na zainteresowanych czekają najnowsze doniesienia z przebiegu akcji, relacja fotograficzna, materiały i artykuły z dziedziny kardiologii oraz liczne konkursy edukacyjne.  

Zarządzanie jakością w medycynie w Polsce i na świecie, Trendy i Perspektywy, Spotkanie Okrągłego Stołu w Paryżu

W dniach 9 i 10 kwietnia 2018 r., w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu odbyło się międzynarodowe Spotkanie Okrągłego Stołu na temat najnowszych trendów i perspektyw dotyczących zarzadzania jakością w medycynie w Polsce i na świecie. http://paris.pan.pl/pl/
W spotkaniu, które patronatem objął Ambasador Polski w Republice Francuskiej, prof. Tomasz Młynarski, uczestniczyli eksperci reprezentujący wiodące ośrodki akademickie i agencje rządowe w Stanach Zjednoczonych, we Francji i w Polsce.
Pedro Delgado, Dyrektor Biura Europy i Ameryki Południowej, Instytutu Poprawy Jakości w Opiece Zdrowotnej (Institute for Healthcare Improvement – IHI) w Bostonie, USA, przedstawił strukturę organizacyjną i przykłady programów szkoleniowych i interwencyjnych oferowanych przez IHI, ze szczególnym uwzględnieniem ofert, które miałyby zastosowanie w kontekście potrzeb i preferencji administracyjnych i dydaktycznych polskich instytucji opieki zdrowotnej. (www.ihi.org)

Czytaj więcej: Zarządzanie jakością w medycynie w Polsce i na świecie, Trendy i Perspektywy, Spotkanie Okrągłego...

Lipcowy numer "Leku w Polsce"

W obecnym numerze poświęcamy dużo miejsca dietetyce i niezbędnej suplementacji. Dietetyka w nefrologii to materiał stanowiący zbiór streszczeń wykładów poświęconych problematyce dietetyki w chorobach nerek, które zostały wygłoszone podczas konferencji I Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej „Dietetyka w transplantologii i nefrologii”.Choroby miąższowe nerek zazwyczaj zaczynają się podstępnie, nie dając wyraźnych objawów klinicznych;tym samym pacjenci trafiają do lekarza późno, w zaawansowanej fazie schorzenia. Tymczasem wystarczy wykonać kilka prostych badań przesiewowych, jak badanie ogólne moczu czy poziom mocznika i kreatyniny we krwi, aby uchwycić wczesny etap choroby. Leczeniu farmakologicznemu zawsze powinna towarzyszyć stosowna dieta, co jest tematem artykułu.Dzieci są grupą szczególnie wrażliwą na błędy żywieniowe. Niedobory dietetyczne w dzieciństwie mogą uniemożliwić osiągnięcie uwarunkowanego genetycznie potencjału wzrostowego i poziomu inteligencji. Do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego dziecka niezbędna jest odpowiednia podaż w diecie kwasów omega-3 i omega-6, witamin z grupy B, jodu oraz cynku – czyli składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Czytaj więcej: Lipcowy numer "Leku w Polsce"

Gabinet Prywatny nr 3/2018

Sezon wakacyjny w pełni, rozpoczęły się leniwe dni błogiego wypoczynku i jeszcze niedawno wydawało się, że w tym roku lato w opiece zdrowotnej minie niepostrzeżenie, a naprawdę gorąco zacznie się robić dopiero we wrześniu, gdy politycy wrócą z urlopów, a rezydenci zaczną ponownie walczyć o swoje.Jednak w pierwszych dniach lipca pojawiła się informacja o potencjalnym zagrożeniu milionów europejskich pacjentów. Oto Europejska Agencja Leków, a za nią polski Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydali decyzję o wycofaniu z rynku produktów zawierających walsartan produkowany przez chińską firmę Zhejiang Huahai Pharmaceuticals. Producent doszukał się bowiem w substancji aktywnej obecności zanieczyszczenia w postaci rakotwórczego związku N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), potencjalnie zagrażającego życiu i zdrowiu pacjentów. Prawdopodobnie związek pojawił się jako zanieczyszczenie z powodu zmiany przez producenta procesu technologicznego otrzymywania walsartanu. Decyzja GIF spowodowała natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży 48 preparatów dostępnych na polskim rynku, które zawierają substancję chińskiego producenta. Znalazły się wśród nich zarówno leki produkowane przez polskie firmy, jak i globalne duże koncerny. Na szczęście część firm sprzedających leki z walsartanem zaopatrywała się w innych zakładach, m.in. w Indiach, co szybko podchwyciły ich działy marketingowe, promując u lekarzy swoje preparaty jako doskonały zamiennik dla „toksycznej” konkurencji.

Czytaj więcej: Gabinet Prywatny nr 3/2018

Nowy numer "Gabinetu Prywatnego" 2/2018

„Medycyna jest rodzaju żeńskiego i jak każda kobieta lubi mody” – to stare medyczne porzekadło nie traci na znaczeniu. Przyjrzyjmy się na przykład bardzo popularnej w ciągu ostatnich lat witaminie D3. Liczne badania wskazują na jej możliwy potencjał leczniczy, od wielu dekad znany jest jej wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową, a skoro u większości seniorów wykrywa się jej znaczne niedobory, wydaje się, że suplementacja powinna przynieść doskonały efekt, nie tylko w profilaktyce osteoporozy. Jak się jednak okazuje, tegoroczne badania wskazują na brak przekonujących dowodów na poparcie tezy jakoby cholekalcyferol przeciwdziałał rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i złamań. Nie stwierdzono, aby podawanie witaminy D3 seniorom wiązało się z wyższą gęstością kości, czy zmniejszeniem ryzyka upadków. Do niedawna polecana wszystkim w dużych ilościach witamina D3 powoli zaczyna dzielić losy innych „leków na całe zło”. Pamiętamy w swojej karierze zachwyt nad witaminami A, E, dehydroepiandrosteronem (DHEA). Czy podobny los czeka witaminę D3?

Czytaj więcej: Nowy numer "Gabinetu Prywatnego" 2/2018