Aktualności

12 listopada obchodzimy Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Od ośmiu lat 12 listopada Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę opinii publicznej na problem bardzo wysokiej ilości zachorowań na zapalenie płuc na całym świecie. Choroba, której można zapobiegać poprzez szczepienia i leczyć antybiotykami, zbiera ogromne śmiertelne żniwo- co 20 sekund na zapalenie płuc umiera jedno dziecko, czyli ponad milion małych chłopców i dziewcząt każdego roku. W Polsce na zapalenie płuc chorują zarówno dzieci, jak i dorośli. Dla wielu z nich, szczególnie tych najmłodszych i najstarszych, zachorowanie oznacza długi pobyt w szpitalu.

Zapalenie płuc jest groźną, często występującą chorobą, dotykającą co roku w Polsce od 0,5 do 1 osoby na 100. Zapalenie płuc może mieć etiologię zarówno bakteryjną, jak i wirusową. U dzieci w wieku od czterech miesięcy do czterech lat najczęściej występuje etiologia wirusowa, co oznacza, że leczenie zapalenia płuc antybiotykami nie jest skuteczne. Zapalenie płuc charakteryzuje się gorączką, kaszlem, czasem dusznościami i oczywiście zmianami osłuchowymi w płucach, które są dla lekarza sygnałem, że ma do czynienia właśnie z tą chorobą. Zapalenia płuc najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym: „Większość dzieci przechodzi w zapalenie płuc ze zwykłego, wydawałoby się niepoważnego, przeziębienia, czy też innych chorób górnych dróg oddechowych, na przykład zapalenia oskrzeli- powiedziała portalowi „Zaszczep się wiedzą” pediatra Alicja Sapała-Smoczyńska z przychodni Medicover w Warszawie- Nie brak jednak w mojej praktyce również zapaleń płuc, które nie były poprzedzone przeziębieniem. Wtedy często mają one etiologię bakteryjną, a towarzyszy im bardzo wysoka gorączka”. Mimo iż w większości przypadków zapalenia płuc udaje się po podaniu odpowiednich leków wyleczyć, to jednak zdarzają się powikłania, a część z nich, jak na przykład niewydolność oddechowa, może okazać się bardzo groźna, szczególnie dla małych dzieci. Hospitalizacja dzieci, które zachorowały na zapalenie płuc, zdarza się, w porównaniu z innymi chorobami, dość często.

Izolowanie chorego i częste mycie rąk to podstawowe zalecenia profilaktyki wielu chorób, szczególnie ważne w sezonie jesienno- zimowym. Jednak nie można polegać jedynie na dbałości o higienę. Niezwykle ważne w profilaktyce zapalenia płuc są szczepienia. „Cieszę się, że dogoniliśmy inne kraje i od stycznia tego roku szczepienie przeciwko pneumokokom znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To właśnie pneumokoki najczęściej odpowiadają za ciężkie postacie zapalenia płuc wymagające hospitalizacji- stwierdza doktor Sapała-Smoczyńska- Jak pokazują również polskie badania, szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom zmniejsza ilość zachorowań na zapalenia płuc również u dorosłych i osób starszych. Tak działa odporność populacyjna. Nie zapominajmy również o szczepieniu przeciwko grypie. Jednym z częstszych powikłań grypy jest właśnie zapalenie płuc. Szczepienie przeciwko ospie natomiast może zapobiegać zachorowaniu na poospowe zapalenie płuc, które nie jest rzadkim powikłaniem po tej chorobie”- dodaje pediatra.